W kolejnym, i zarazem ostatnim, artykule naszego cyklu o skutecznej i przyjemnej nauce słówek skupimy się na powtórkach.
Bardzo ważnym jest, aby raz utrwalony materiał nie uległ zapomnieniu. O to dbamy stosując regularne powtórki. Mają one na celu przenieść zapamiętane słówka z obszarów pamięci krótkotrwałej do pamięci długoterminowej. Tak, byśmy mogli korzystać z naszej wiedzy już na stałe.
Pierwsza powtórka powinna mieć miejsce już po 15 minutach. Jest to pierwszy i wyraźny sygnał do naszego mózgu, że to czego się nauczyliśmy przed chwilą, to nie był jednorazowy epizod. To coś się zaczyna powtarzać, a więc może być dla nas ważne i warto to zapamiętać.
Druga powtórka powinna mieć miejsce następnego dnia. Kolejny mocny sygnał mówiący do naszego mózgu: "Zobacz, to powtarza się już kolejnego dnia". Z czego mózg wyciąga wniosek, że to może być coś naprawdę wartego zapamiętania. Tworzą się kolejne połączenia nerwowe kojarzące nasze nowo słówko.
Trzecia powtórka po tygodniu. Mówi ona naszemu mózgowi: "Zobacz, minął tydzień a to znów jest przydatne. Trzeba więc to zapamiętać". I znów utrwalamy skojarzenia związane z danym słówkiem, sieć połączeń nerwowych jest coraz silniejsza.
Czwarta i zarazem ostatnia powtórka powinna mieć miejsca po miesiącu. Jest to sygnał do mózgu głoszący: "Zobacz, od miesiąca niby tego nie używałeś, ale teraz znów jest potrzebne. Generalnie to nie wiadomo kiedy znów będzie, więc naprawdę warto to zapamiętać".
Z takim systemem powtórek nauka słownictwa powinna być naprawdę efektywna. Można jeszcze ją wzmocnić naturalnymi sposobami nauki i powtórek, o czym napiszemy w następnym artykule.
środa, 3 lipca 2013
Subskrybuj:
Posty (Atom)